RNDr. Bohuslav Balcar, DrSc.

E-mail: balcar@cts.cuni.cz

Telefon: +420 221 183 540

Absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, PhD "Thesis Generator Classes in Set theory" (1966). Opakovaně navštívil různé univerzity: Technical University Delft (1989, 1994), Penn. State University (USA, 1992, 1994), McMaster University Hamilton, Ontario, Canada (1990, 1999), atd.

V současné době působí jako vědecký pracovník v CTS a vede doktorandy na MFF UK. Od r. 1989 organizuje Zimní školu "Abstract Analysis". Taktéž se podílel na organizaci 7. a 8. Pražského topologického symposia (1991, 1996). Od r. 2013 je členem oborové rady doktorského studijního programu Mathematics na MFF UK a příslušných ústavech AV ČR. Je členem Evropské matematické společnosti.

V roce 2010 získal spolu s Tomášem Jechem Shoenfield Prize za článek Weak distributivity, a problem of Von Neumann and the mystery of measurability (viz níže).

Vybrané publikace:

Balcar, Bohuslav; Doucha, Michal; Hrušák, Michael (2014): Base Tree Property

Springer, January 2014, DOI 10.1007/s11083-013-9316-2

Balcar, Bohuslav; Pazák, Tomáš (2009): Quotients of Boolean algebras and regular subalgebras

Archive for Mathematical Logic

Balcar, Bohuslav; Jech, Thomas (2008): Contributions to the Theory of Weakly Distributive Complete Boolean Algebras

In: Andrzej Mostowski and foundational studies, str. 144-150, IOS Press, Amsterdam, ISBN 978-1-58603-782-6

Balcar, Bohuslav; Jech, Thomas (2006): Weak distributivity, a problem of von Neumann and the mystery of measurability

The Bulletin of Symbolic Logic 12, str. 241-266

Balcar, Bohuslav; Jech, Thomas (2006): Weak distributivity, a problem of von Neumann and the mystery of measurability

The Bulletin of Symbolic Logic, Volume 12, Number 2, 241-266

Balcar, Bohuslav; Jech, Thomas; Pazák, Tomáš (2005): Complete CCC Boolean Algebras, the Order Sequential Topology and a Problem of John von Neumann

Bulletin of the London Mathematical Society 37, 885-898.

Balcar, Bohuslav; Hernandez-Hernandez, F.; Hrusak, M. (2004): Combinatorics of dense subsets of the rationals

Fundamenta Mathematicae 183, 59-80

Balcar, Bohuslav; Štěpánek, P. (2000): Teorie množin

Druhé opravené a rozšířené vydání, Academia [detail]

Balcar, Bohuslav; Franěk, František (1997): Structural properties of universal minimal dynamical systems for discrete semigroups

Trans. Amer. Math. Soc. 349, 1697-1724