Rozum, věda a odbornost v životě společnosti

Zabýváme se sociálními, politickými a ekonomickými souvislostmi racionality, zejména vědecké a technické. Zvláštní pozornost věnujeme tomu, jak se odborné vědění uplatňuje v každodenní společenské praxi. Studujeme nejrůznější socio-technické spory a jejich často rozporný průběh, abychom lépe porozuměli nejednoznačnému rozhraní mezi odborným posuzováním a politickým rozhodováním. Zajímá nás, jak jsou takové konflikty založeny a jak se – byť dočasně a částečně – uzavírají. Tážeme se, jak jsou nejrůznější racionalizace (technologické inovace, odborné poznatky, teorie a praktiky) přijímány odbornou i laickou veřejností a jak jsou překládány do praktického života nebo do ostatních vědeckých oborů.


Ivan M. Havel [detail]

Kognitivní vědy, filosof. Zajímá se o počítačové vědy, umělou inteligenci, kognitivní vědy a s nimi spojené filosofické otázky.

email: havel(zavinac)cts.cuni.cz, kancelar.imh(zavinac)gmail.com | osobní web: http://www.cts.cuni.cz/~havel/

Zdeněk Konopásek [detail]

Sociolog. Na poli vědních studií (STS) se zabývá zejména složitými vztahy mezi vědou a politikou, expertízou a demokracií.

email: konopasek(zavinac)cts.cuni.cz | osobní web: http://zdenek.konopasek.net

Michal Synek [detail]

Sociolog a religionista. Zajímá se o teoretické problémy s praktickým dopadem na pomezí sociologie vědy a technologií, disability studies a studií péče.

email: synek(zavinac)cts.cuni.cz