Chaos, řád a energie


Přednáška v rámci Týdne vědy a techniky 2012 www.tydenvedy.cz

Místo konání: Barokní refektář dominikánského kláštera sv. Jiljí, Jilská 7a, Praha 1 www.refektar.cz
ANOTACE

Co je to chaos a řád? I vědci si s tím lámou hlavu. Ukážeme, že řád najdeme i v něčem zdánlivě chaotickém, a naopak i ve spořádanosti jsou zárodky chaosu. Zabloudíte s námi v chaotickém řádu Escherových obrazů, propadnete se na finančních trzích, prozradíme vám vzorec pestrosti světa a zatočí se vám hlava v chaosu revolučních procesů.

PŘEDNÁŠEJÍCÍ

prof. Petr Kůrka, CSc.
Matematik. Zabývá se složitostí dynamických systémů, symbolickou dynamikou, celulárními automaty a číselnými soustavami.
Ve své přednášce vyloží principy hyperbolické geometrie, na kterých je založen obraz “Circle limit IV” holandského malíře M. C. Eschera.

RNDr. Tomáš Pazák, Ph.D.
Matematik. Zaměřuje se na studium matematických struktur na Booleových algebrách a vlastností jejich forcingových rozšíření.
V rámci TVT promluví o nestabilitě finančních trhů.

doc. David Storch, Ph.D.
Biolog a ekolog. Věnuje se makroekologii, biodiverzitě a evoluční ekologii.
Ve svém příspěvku se bude zabývat jednou obecnou zákonitostí týkající se biologické rozmanitosti a tím, zda a jak lze odhadovat počty v současnosti vymřelých druhů.

Mgr. et Mgr. Radan Haluzík, Ph.D.
Sociální antropolog. Jeho zájem se soustředí na současné etnické konflikty a nacionalismus, vztah politiky a estetiky a sociální život věcí.
Na TVT bude mluvit o tom, jak se z chaosu davu demonstrujících na náměstí rodí řád nového politického režimu a co se se společností děje, než to "vybuchne".

DŮLEŽITÉ! V případě zájmu škol či skupin nad 5 osob, prosíme o registraci na adrese office@cts.cuni.cz nebo tel. 222 220 671.

Video:

Loading the player ...